Nash's Homework

March 15, 2013

March 15, 2013

Filed under: Uncategorized — Gloria Nash @ 9:44 am

(INp.60) Complete the 2 pi word problems.

3. A pumplin pie costs $12.55 at Bobby’s bakery. If the pie has a diameter of 12 inches, what is the cost per square inch of the pie?

4. Becca wants to make a giant cherry pie to try to break the world record. If she succeeds in making a pie with a 20 foot diameter, what will be the total distance around the pie?


No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

generiert in 0.040 Sekunden. | Powered by WordPress | WPMU Theme pack by WPMU-DEV.

css.php